Reflüyle Yaşam - Reflü - Medical Park Reflü Kliniği

Reflüyle Yaşam

Neler Reflüyü Kötüleştirir?

Majör faktör yemeklerdir. Yemekle birlikte hem AÖS de gevşemeler artar, hem de mide asit üretimi artar. Baharatlı yiyecekler reflüyü arttırır gibi bir kanı varsa da bilimsel ortamda tartışılmalıdır. Fakat AÖS ‘ni daha fazla gevşeten, midede daha fazla kalan, asit uyarımı fazla olan gıdalar şüphesiz reflüde rol oynar. Genelde kılavuz görevi görecek mideyle barışık ya da dokunabilecek bol alternatifli gıdalar verilmeli ve kişi kendi diyetini ayarlamalıdır. Elbette bazı dokunduğu bilinen gıdalar halen hasta tarafından tüketilirse reflü devam edecektir.

reflü

Günlük yaşamdaki rutin koşturmacalarda, kısa süreli atıştırmalarda ve yemeklerde, ya da mükellef sofralarımızda çoğu zaman maalesef hepimiz diyetimize gerektiği özeni gösteremeyebiliriz. Örneğin tatile gidilecekse koruyucu olarak hemen asid baskılayıcı ilaçlardan bir ya da bir kaçına doktorunuzun önerdiği şekilde başlanabilir. Amaç daima sizi reflü ile barışık tutmak ve aynı zamanda şikayetlerinizi en aza indirmektir.

Bazı egzersizler (Karın içi basıncını arttıran, tok karnına yapılan, eğilip, çömelme hareketleri olan ) ve bazı ilaçlar reflüyü kötüleştirebilir.

Sigarada reflüyü arttırabilir, anlamlı kötüleştirmediği söylense de reflü hastalığındaki tecrübelerimiz sigara içmenin kötü bir fikir olduğu ve bırakılınca şikayetlerde anlamlı gerileme olduğudur.

Obezitenin de gerek hormonal olarak gerek mekanik olarak reflüyü arttırdığı bilinen bir gerçektir; hastaların ideal vücut kitle indeksi hesaplanır ve diyetisyenden aynı zamanda dengeli kilo verdirici diyetler sağlanır.

Bedeni sıkan kıyafetler de reflüyü arttırır.

Şeker hastalarında da mide boşalma problemleri olabilir ve reflü artabilir.

Reflü diyeti bireye özgü bir tedavidir. Yasaklı bir gıda herkeste farklı bir etki yaratabilir. Reflüde dikkat edilmesi (uzak durulması) gereken besinlerin geniş bir listesi olmakla beraber özetle kısıtlama yapılması gerekenler şunlardır:

Reflüde kısıtlanması gereken besinler

Yaşam Alışkanlıklarında Nelere Dikkat Etmeliyiz?