Reflü Tedavisi - Reflü - Medical Park Reflü Kliniği

Reflü Tedavisi

Reflü tedavisinde 5 temel yöntem bulunmaktadır. Tedavide hangi yöntemin izleniceğine reflünün şiddetine göre uzman doktorunuz karar vermelidir. Reflü ameliyatı (cerrahi tedavi), endoskopik tedavi, ısı veya soğuk ile anormal dokunun yakılması, fotodinamik tedavi ayrıca yaşam tarzı değişiklikleri ile hastalığın tedavi ve iyileştirilmesi gerçekleştirilmektedir.

reflü

Cerrahi Tedavi: Yemek borusunun tutulan kısmı çıkarılır ve kalanı mide ile birleştirilir. Cerrahi tedaviye ait riskleri ve süreci mutlaka doktor ile konuşulmalıdır. Reflüde ameliyat (cerrahi tedavi) aşağıdaki durumlarda önerilmektedir:

  • Geniş mide fıtığı varsa.
  • Şiddetli ve özelliklede kanamalı özefajit (yemek borusu iltihabı, hasarı) varsa.
  • Yemek borusunda tekrarlayıcı daralma varsa.
  • Asit reflüsüne bağlı şiddetli bronşit, pnömoni ve boğaz problemleri varsa.
  • Medikal tedaviye yanıt yoksa ya da tekrarlayıcı şikâyeti olan ve uzun dönem ilaç kullanmak istemeyen hastalarda.

Endoskopik Tedavi: Endoskopik olarak tutulan kısımlar özel bir yöntemle kesilerek alınır. Endoskopi ile ayrıca eğer hastalıkta komplikasyon varsa ya da eş zamanlı başka bir hastalık varsa ortaya çıkmaktadır.

Isı ile Anormal Dokunun Yakılması: Radyofrekans ablasyon uygulaması ile tutulan kısımlar ısı enerjisi ile yakılır.

Soğuk Isı ile Anormal Dokunun Yakılması: Kriyoterapi ile anormal kısımlara sıvı yada gaz soğuk uygulanır.

Fotodinamik Tedavi: Hasarlı hücrelerde ışığa duyarlılık vardır. İşlem öncesi özel bir ilaç damar yolu ile verilir ve anormal hücreler tarafından alınır. Daha sonra özel bir lazer ışık verilir, bunu anormal hücreler alır ve hasara uğrar.

Reflüde İlaç Kullanımı: Reflü ilaçları olarak da bilinen mide ilaçları asit salgısını azalttığından ya da var olanı etkisizliştirdiğinden protein sindirimi büyük ölçüde bozulur. Bu durum sonucunda yeteri kadar sindirilmemiş protein parçacıkları kana geçer. Sonuçta alerjik, enflamatuvar ya da otoimmün hastalıkları (Hoshimoto tiroidit, mültipl skleroz, romatoid artrit, lupus, ülseröz kolit, astım vb) gelişebilir.

Mide ilaçları ve minerallerin emilimi: Mide asidinin azalması diyet ile alınan kalsiyum ve demir gibi minerallerin emilimini de azaltır. Örneğin antiasitler fazla kalsiyum içermesine rağmen mide asitliğini azalttığı için iyi bir kalsiyum kaynağı değillerdir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri:

Reflü diyeti bireye özgü bir tedavidir. Yasaklı bir gıda herkeste farklı bir etki yaratabilir. Hastanın uyumu ile gerçek diyet süreç içerisinde belirlenmelidir.

Detaylı bilgi için: Reflüyle Yaşam