Reflü Nasıl Oluşur? - Reflü - Medical Park Reflü Kliniği

Reflü Nasıl Oluşur?

Mide asidinin yemek borusuna kaçması ile reflü oluşmaktadır. Çoğu kişide, kişi beslenmiyorken de AÖS de geçici gevşemeler olur ve asid kaçışı olur. Bunun belirli bir ortalaması vardır ve reflü olmaksızın bu olabilir. Eğer uzun süreli asid teması olursa yemek borusunda hasar olur.

reflü

Endoskopik incelemede reflü hastalarının çoğunda bir şey görünmez yani endoskopi negatif kalır, bu asla reflü yok demek değildir. Hastanın ifadeleri çok önemli ve elimizde reflüyü saptayan birçok tanı yöntemlerimiz mevcuttur.

Göğüste yanma, ekşime, kaynama ve acı su gelmesi reflü hastalığında en sık rastlanılan bulgudur. Herkeste göğüste yanma bir dönem olabilir ve reflü ön tanısı akla geldiği gibi, hastanın klinik öyküsü dikkatlice dinlenmeli ve kalp ve göğüs hastalıkları başta olmak üzere diğer hastalıkların ayırıcı tanısı yapılmalıdır. Özellikle göğüste yanma kalp damar hastalıklarında ciddi bir bulgudur, reflü ile araştırmalardan da önce kardiyolojik ileri tetkikler yapılmalıdır. Böylece hayatı tehdit eden önemli bir tablo rutin incelemelerle tanı ve tedavi edilebilir. Reflü kalp hastalıklarını çok iyi takip eder, tıpkı kalp krizindeki gibi göğüste yanma, baskı, sıkışma, ağırlık, batma, oğulma hissi olabilir. Hatta ağrı boyuna çeneye kulaklara göğse kollara ve parmaklara yayılabilir. Öncelikler çok önemlidir, kalp her saniye atmak zorundadır ve mutlaka önce ilgili branş muayeneleri yapılmalıdır.

Reflü birçok hastalık ile karışabilir. Bir reflü hastasını ilk değerlendirilirken reflünün bir takım oyunu olduğunu mutlaka hastalarla paylaşılmalıdır. Bu takımın diğer oyuncuları kulak burun boğaz, göğüs hastalıkları, diş hastalıkları ve psikiyatri doktorlarıdır. Kişinin yaşam kalitesini düşüren boğazını temizleme, boğazda batma, takılma, yutma güçlüğü, balgam hissi, öksürük ve ses kısıklıkları toplumda sıklıkla rastlanmaktadır. Dolayısı ile tek branş değil tüm bu branşların birlikte hastayı değerlendirmesi gerekir. Sadece bu uygulama ile bir çok astım, bronşit, sinüs problemleri ve boğaz hastalıkları doğru tanı ve tedaviyi alarak hastalarda belirgin rahatlama ve ötesinde yaşam kalitelerinde artış olmaktadır.