Reflü Nedir? - Reflü - Medical Park Reflü Kliniği

Reflü Nedir?

Reflünün tanımını yapmadan önce özellikle sindirim sisteminin üst kısmının işleyişinden bahsetmek doğru olacaktır. Gıda alımını takiben ağız içinde bazı enzimler salgılanır, salya ile karışır ve çiğnenir. Ardından yutma gerçekleştirilerek soluk borusu kapanır, gıda yemek borusuna geçer ve kasılmalar ile aşağıya itilir. Yemek borusunun sonunda kas ve sinirden zengin bir sfinkleri ( AÖS ) vardır. reflü Gevşeyerek gıdanın geçmesine izin verir ve sonrasında tekrar kapanarak gıdanın ve mide asidinin yukarıya doğru geri kaçmasını önler. Mide asidi ile gıda parçalanır ve midenin kasılma hareketleri ile parçacıklar halinde gıda barsaklara geçer. Açlık halinde de aralıklı olarak sfinkleri gevşer ve bir miktar asidi yukarı kaçabilir. Yer çekimi etkisi ve yemek borusundaki bazı salgılar ile savunma sağlanır.

Mide asidinin ve içeriğinin yukarıya doğru yemek borusuna ve boğazınıza kaçması ile oluşan şikayetlerin tümüne reflü diyebiliriz. Genelde yanma ya da acı su ile ifade edilse de halk arasında bilinenin ve alışılagelmişin aksine reflüde asla birkaç belli bulgu yada şikayet olmaz. Birçok şikayet ya da sadece tek bir yakınma reflü kaynaklı olabilir. Mide asidinin yemek borusunda yaptığı zararlar ile göğüs kafesi arkası, boyun ve kollarda kalp hastalıklarına benzer; boğazda yaptığı tahrişler ile kulak burun boğaz ve solunum yolu hastalıklarına benzer bulgular ve yakınmalar olabilir. Yukarıda anlatılan tüm mekanizmalar reflü şüphesinde akılda tutulmalı ve dikkatlice sorgulanmalıdır.

Reflü yarası ise mide asidinin yemek borusunda yaptığı hasarın endoskop ile görülmesidir. Fakat yine çok karıştırılan ve çok bilinen bir nokta da endoskopide herhangi bir yaraya rastlanmaması reflü yok anlamına asla gelmez. Hatta aksine çoğu hastada endoskopide bir bulgu olmamasına rağmen reflü vardır.